Katusetööd, katuse ehitus ja katuse soojustamine, soojustus, viilkatusetööd, hind, remont, tartus
Võta meiega ühendust

Hoone renoveerimise töid tähtsuse järgi pingeritta seades paigutavad spetsialistid katusetööd ja katuse soojustamisega seotu alati esimesele kohale. Vana maja puhul on üsna kindel, et suur hulk soojusenergiat haihtub õhku just katuse pööningu ja katuse kaudu. Kui katusetööd päevakorras pole, aitab ka katuse soojustamine.

“Hoonet seestpoolt soojustada on keeruline, samuti on katuse soojustamisega. Soovitan igal juhul spetsialistidega nõu pidada, sest ehitusfüüsikat eirates kaotavad katuse soojustusmaterjalid ka oma soojapidavad omadused. Lisaks võib tekkida hallitus,” märgib Ehitiste Projekteerimise Instituudi dotsent Lennart Sasi. Katuse soojustust tasub ettevõtta vaid sellise katuse puhul, mis iga ilmaga on vettpidav katus.

Peamine kurja juur on siseõhu suur niiskus. Elamus, kus inimesed keedavad suppi, pesevad põrandaid, käivad dušshi all, aurustub päevas 7-9 liitrit vett. Hea ventilatsiooniga ruumis pole see probleem, hädad algavad siis, kui relatiivne õhuniiskus suureneb talvel toas 60 protsendini (norm. 25-45 portsenti).

Kuidas teha katuse soojustamine ja katuse ehitamine õigesti? Katusetööd

“Talvel on veeauru rõhk siseruumis alati suurem, mistõttu hakkab toimuma auru difusioon. Aururõhk otsib igalt poolt väljapääsu ning alati liigub ta külma suunas,” seletab Sasi. “Kui elamus on külma talveilmaga 60-70% relatiivset niiskust, hakkabki katuse all, mis on ühelt poolt külm, varsti vihma sadama.” Kõige kiiremini reedab vale soojustuse plekk katus.

Et katuse soojustusele tekkiv kondensaat seda märjaks ei teeks, peab esimese kihina katusetööde ajal alla panema aluskatte, mis ei tohi mingil juhul vett läbi lasta, küll aga auru. Hea, kui see katuse aluskile materjal ei oleks läikiv, karedale pinnale ei teki kondensaati. Kõige parem on hingav aluskattekile või niikust siduv antikondensaatkile.

Selleks, et õhu liikumine ei jahutaks soojustust, peab katusetööde ajal aluskatte alla paigaldama tuuletõkkeplaadi. (NB! Ka katuse aluskatte alla peab jääma ventileeritav õhuvahe.) Sellele paigaldatakse katuse soojustus, soojemal poolel peab kindlasti olema ka aurutõkkekile. Soovitame jälgida, et katuse aurutõkke ülekatted oleksid vähemalt 15-20sentimeetrised, ning soovitame need rebendite ärahoidmiseks ja lumetuisu vastu kinni teipida.(Kivikatuse puhul on lumetuisk suur tulema).

SL Õhtulehe andmetel näitas TTÜ ehitusmaterjalide õppe-tooli test, et müügil olevad katuse aurutõkkekiled ja katuse aluskattematerjalid ei ole sugugi kõik võrdse headusega – kuuest katsetatud katuse aluskile materjalist viis oli kehva kvaliteediga.

Õppetooli juhataja Lembi Raado sõnul tehti ühe katusetööde firma palvel tõepoolest selline test. Neil tekkis katusega probleem – vesi hakkas valepidi liikuma ja kogunes katuse soojustuse sisse, igasugune katuse soojapidavus kadus – lõpuks tuli ette võtta katuse remont.

Milliste katusefirmade materjali katsetati ja missugused olid tulemused, keeldub Raado ütlemast. “Mina määrasin sinna materjalile ühe näitaja, kui mõnd teist näitajat, näiteks katuse suur kallet, ma siin ei arvestanud. Tulemused, mida saime, on nii vähesed, et seda ei saa kellelegi hoiatuseks üles panna,” jääb Raado endale kindlaks. Pigem soovitab ta enne katusematerjali ostmist tutvuda selle katusematerjali kasutusjuhendiga. “Kui katusematerjali on kortsutatud või asetatakse see valesti, siis muutuvad tema omadused. Juhend tuleb hoolikalt läbi lugeda, mitte ainult hinda vaadata,” õpetab Raado.

Paljud katuse ehitajad ei soovita vana eterniitkatust soojustama hakata, õigemaks peetakse teha katuse vahetus. Sasi hinnangul on põhjus vanade eterniitplaatide kantserogeensuses (eterniitplaadi asbest võib põhjustada tervisehäireid – toim.). Eterniitplaatide katuse värvimine küll vähendaks seda, kuid vanad katuse eterniitplaadid ei kannata inimese raskust.

Kuni uue katusetööde jaoks raha kogutakse, soovitab Sasi pigem katusel soojustada laepealset paksu puistevillakihiga – puistevilla paigaldus (NB! mitte unustada aurutõkkekilet, kõik muud vajalikud tööde enne puistevilla paigaldust). “See on mõistlik, katuse pööningu soojustamine, katuse lae soojustamine, pööning peab olema tühi,” kinnitab Sasi.

“Peab vaid jälgima, et kohas, kust saab värsket õhku katuse pööningu tuulutamiseks, oleks vähemalt 1,5 meetrit tuuletõket, et tuul ei läheks puistevilla sisse,” märgib Sasi, kelle hinnangul on puistevilla paigaldus hea, kõige lihtsam ja kõige odavam katuse horisontaalpinna soojustamise viis. Katust soojustada ei ole raske, kui see on kaetud uuema aja eterniitplaatidega, katuseplekiga mis ei sisalda tervisele kahjulikke kiudaineid. Nende puhul sobib eeltoodud töömudel.

Lamekatuse soojustamise puhul ei näe muud paremat võimalust kui paigaldada uus lamekatus ja tellida lamekatusetööd.

Allikas: http://www.ohtuleht.ee

Küsi hinnapakkumist juba täna!

Säästa küttekuludelt!
Kuni 45%!

 

Kortermaja, katuse, fassaadi soojustamine, renoveerimine, remont

Vaata ka:

Tehtud ehitustööd
Katusematerjal müük
Katuse remont, parandus ja hooldusteenused, katuseabi
Lamekatusetööd ja lamekatuse ehitus, soojustamine, remont, renoveerimine
Puistevilla paigaldus, pööningu soojustamine(tuulesuunajad, käiguteed)